סוכרת סוג 1 (סכרת נעורים)

סוכרת סוג 1 (סכרת נעורים)

סוכרת סוג 1-סכרת נעורים: עיקר ההופעה בחולים מתחת לגיל 30 לרוב לפני גיל בית הספר ושוב בתקופת גיל ההתבגרות. סוכרת סוג 1 הינה מחלה כרונית המאופיינת בחוסר היכולת של הגוף לייצר אינסולין בשל הרס אוטואימונית של תאי הביתא בלבלב. זה נפוץ ביותר בקטינים, אבל זה גם יכול להתפתח במבוגרים בשנתי ה -30 המאוחרות וה -40 מוקדמות.

סימנים ותסמינים סכרת נעורים

הסימפטומים הקלסיים של סוכרת מסוג 1 הנם פוליאוריה, polydipsia, polyphagia, וירידה במשקל בלתי מוסברת. תסמינים אחרים עשויים לכלול, בחילות עייפות וטשטוש ראייה.

תחילתה של המחלה, תסמינים עשויה להיות פתאומית. אין זה יוצא דופן עבור חולים עם סוכרת מסוג 1 בהווה עם חמצת סוכרתית (DKA = קטו-אצידוזיס).

אבחון סוכרת מסוג 1

קריטריונים לאבחון ע"י האגודה האמריקנית לסוכרת (ADA) לכלול את הפרטים הבאים:

רמת הסוכרת בפלזמה בצום (FPG) ≥ 126 מ"ג / ד"ל (7.0 mmol / L), או

שעתיים לאחר צריכת תבחין המכיל 75 גרם גלוקוז באופן אוראלי, רמתו בפלזמת הדם היא כ- ≥ 200 מ"ג / ד"ל (11.1 mmol / L) קלומר אי סבילות לסוכר (OGTT), או

בדיאטה אקראית של רמות הסוכר בפלזמה ≥ 200 מ"ג / ד"ל (11.1 mmol / L) בחולה עם תסמינים קלסיים של משבר או היפרגליקמיה (hyperglycemic = רמות גבוהות של סוכר בדם).

מחקרי מעבדה סוכרת סוג 1

בדיקת גלוקוז מתאימה כמעט לכל החולים עם סוכרת. כל רמות הגלוקוז בנימי הדם באצבעות (fingerstick) חייבות להיות מאושרות בסרום או פלזמה בכדי לבצע את האבחנה. כל מחקרי מעבדה האחרות צריכים להיות נבחרים או שיושמטו על פי בסיס המצב הקליני הפרט.

ועדת מומחים בינלאומיות שמונתה ע"י ADA, האגודה האירופית לחקר סוכרת, והבינלאומי איגוד הסוכרת מומלצת בדיקת המוגלובין מסוכרר (HbA1c) לאבחון סוכרת מסוג 1 רק כאשר התנאי הוא חשוד והסימפטומים הקלסיים לא מופיעים.

סריקה סוכרת סוג 1

סוכרת מסוג 1 באנשים אסימפטומטיים (ללא סימנים), בחולים בסיכון גבוה (למשל, מי שיש קרובי משפחה מהדרגה הראשונה עם סוכרת מסוג 1), יש לביצוע בדיקות סקר שנתיות עבור נוגדנים נגד איון לפני גיל 10 שנים.

שליטה הגליקמית (שליטה על רמות הסוכרת בדם)

ניטור עצמי

שליטה אופטימלית סוכרתית דורשת ניטור עצמי תכוף של רמות הגלוקוז בדם, דבר המאפשר התאמות רציונליים במינון ההורמון אינסולין. כל החולים הסובלים מסוכרת מסוג 1 צריכים ללמוד בהתאם לרמות הסוכר בדם ,מהו המינון של אימסולין הם צריכים להזריק לעצמן. זאת בכדי למנוע היפוגליקמיה והיפרקליקמיה.

טיפול בהורמון אינסולין

חולים עם סוכרת מסוג 1 דורשים טיפול באינסולין לכל חיים. רוב דורשים שתי או יותר זריקות אינסולין ביום, במינון המותאם על בסיס ניטור עצמי של רמות הגלוקוז בדם. החלפת אינסולין מושגת ע"י מתן אינסולין ואינסולין לפני ארוחה והעביר (premeal). האינסולין הוא גם (glargine או detemir) ארוך טווח או בינוני טווח (NPH). האינסולין לפני הארוחה והעביר הוא גם מהיר הפועל (lispro, aspart, או glulisine) או קצר טווח (רגיל).

משטרי אינסולין שכיחים כוללים את הדברים הבאים:

פיצול או מעורב: NPH עם מהיר הפועל (למשל, lispro, aspart, או glulisine) או אינסולין רגיל לפני ארוחת בוקר וארוחת הערב

חלופת פיצול או מעורבת: NPH עם אינסולין מהיר ופועל או קבוע לפני ארוחת בוקר אינסולין, מהיר ופועל או קבוע לפני ארוחת ערב, ולפני שנת NPH (הרעיון הוא להפחית היפוגליקמיה צום ע"י מתן NPH בהמשך הערב).

זריקות מרובות יומיות (MDI): אינסולין ארוך טווח (לדוגמה, glargine או detemir) פעם ביום בבוקר או בערב (או פעמים ביום בכ 20% מחולים) ואינסולין מהיר הפועל לפני ארוחות או חטיפים ( עם המינון מותאם על פי צריכת הפחמימות ורמת הגלוקוז בדם)

עירוי מתמשך תת עורית אינסולין (CSII): אינסולין מהיר הפועל חדור 24 שעות ביממה ברציפות באמצעות משאבת אינסולין ב1 או יותר שיעורי בסיס, עם פיתיונות מיובשים נוספים הניתנים לפני כל ארוחה ומנות תיקון מנוהלות אם רמות הגלוקוז בדם עולה רמות היעד.

דיאטה ופעילות

כל החולים באינסולין צריכים תכנית מקיפה דיאטה, נוצרה בסיועו של איש מקצוע דיאטנית, שכוללת את המרכיבים הבאים:

תפריט צריכת קלוריות יומית, המלצות לכמויות של פחמימות, שומן וחלבון הוראות כיצד לחלק את הקלוריות בין ארוחות וחטיפים פעילות הגופנית היא גם היבט חשוב של טיפול בסוכרת. מטופלים צריכים להיות מעודדים להתאמן באופן סדיר.

סוג זה מאופיין בכך שהמערכת החיסונית, שבמצבים רגילים נלחמת בחיידקים ונגיפים מזיקים, תוקפת וגורמת להרס של תאי הבטא בלבלב, שתפקידם לייצר אינסולין, הרס המוביל בסופו של דבר לחוסר מוחלט באינסולין ותלות מלאה במתן אינסולין חיצוני, אחרת הסוכר מצטבר בזרם הדם במקום להגיע אל התאים.

ההערכה הרווחת היא שגורמים גנטיים אחראים לכ-33% מהנטייה לסוכרת מסוג זה.

4 מחשבות על “סוכרת סוג 1 (סכרת נעורים)

  1. פינגבק: ויטמין D ומניעת סוכרת, מחלות לב וכלי דם | סוכרת שאניה תלויה באינסולין סוכרת סוג 2. סוכרת הריון. סוכרת התלוייה באינסולין ועוד…

  2. פינגבק: סוכרת וספורט | סוכרת שאניה תלויה באינסולין סוכרת סוג 2. סוכרת הריון. סוכרת התלוייה באינסולין ועוד…

  3. פינגבק: סוכרת טיפול טבעי | סוכרת שאניה תלויה באינסולין סוכרת סוג 2. סוכרת הריון. סוכרת התלוייה באינסולין ועוד…

  4. פינגבק: סוכרת | סוכרת שאניה תלויה באינסולין סוכרת סוג 2. סוכרת הריון. סוכרת התלוייה באינסולין ועוד…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s