תרופות לטיפול בסוכרת מסוג 1

תרופות לסוכרת – טיפול בסוכרת מסוג 1 הוא התחייבות לכל חיים ל:

טיפול באינסולין
פעילות הגופנית סדירים ושמירה על משקל בריא
אכילת מזונות בריאים
ניטור רמת סוכר בדם
המטרה היא לשמור על רמת הסוכר בדם קרוב ככל האפשר לנורמלי ככל האפשר כדי לעכב או למנוע סיבוכים. למרות שיש יוצאים מן הכלל, באופן כללי, המטרה היא לשמור על רמות הסוכר בדמך באור היום לפני ארוחות בין 80 מ"ג ו120 / ד"ל (4.4-6.7 mmol / L) והמספרים שלפני השינה שלך בין 100 ל 140 מ"ג / ד"ל (5.6-7.8 mmol / ליטר).

הטיפול במחלת הסוכרת, דורשת שיתוף פעולה שלך יחד עם התזונאי/רופא שלך. תעבוד בשיתוף פעולה הדוקה עם הצוות הרפואי לטיפול בסוכרת, כדי לשמור על רמת הסוכר בדם שלך כמה שיותר קרוב לטווח הנורמלים ככל האפשר.

אינסולין ותרופות אחרות
כל מי שיש לו סוכרת מסוג 1 זקוק לטיפול באינסולין. לאחר האבחון, ייתכן שיש תקופה "ירח דבש", במהלכו רמת הסוכר בדם נשלטת עם מעט או ללא אינסולין. עם זאת, בשלב זה לא נמשך למשך פרקי זמן ממושכים.

סוגים של אינסולין הם רבים וכוללים:

אינסולין מהיר פועלה
אינסולין ארוך טווח
אפשרויות ביניים
דוגמאות לכך הן אינסולין רגיל (Humulin 70-30, Novolin 70/30, ואחרים), isophane אינסולין (Humulin N, N Novolin), האינסולין lispro (Humalog) וaspart אינסולין (נובולוג). אינסולין ארוך טווח כולל glargine (Lantus) וdetemir (Levemir).

בהתאם לצרכיך, הרופא יכול לרשום תערובת של סוגי אינסולין לשימוש בכל שעות היום והלילה.

אינסולין יכול להינתן באמצעות:

מחט מזרק
עט אינסולין – מכשיר שנראה כמו עט דיו, מלבד המחסנית מלא בהורמון אינסולין
משאבת אינסולין – מכשיר בגודל של טלפון סלולרי שחוק בצד החיצוני של הגוף שלך. צינורית מתחברת מאגר של אינסולין לקטטר המוכנס מתחת לעור של הבטן. יש גם אפשרות משאבה אלחוטית שזמינות ברוב האזורים. אתה לובש את המאגר של אינסולין בגוף שלך שיש לו קטטר זעיר המוכנס מתחת לעור שלך. תרמיל האינסולין ניתן ללבוש על הבטן, גב תחתון, או ברגל או ביד. תכנות מתבצע עם מכשיר אלחוטי אשר מתקשר עם שאר חברי הלהקה.

משאבות מתוכנתות לשחרר כמויות ספציפיות של האינסולין מהיר הפועל באופן אוטומטי. מינון קבוע של אינסולין זה ידוע כשיעור הבסיסי שלך, והוא מחליף כל אינסולין ארוך טווח שבו השתמשת. כאשר אתם אוכלים, אתה מתכנת את המשאבה עם כמות הפחמימות שאתם אוכלים וסוכר הדם הנוכחי שלך, וזה ייתן לך מה שנקרא מנה "בולוס" של אינסולין לכיסוי הארוחה שלך ולתקן את רמת הסוכר בדם שלך אם זה גבוה . מספר מחקרים מצאו שאצל אנשים מסוימים משאבת אינסולין יכולה להיות יעילה יותר ברמות סוכר בדם מאשר זריקות שליטה.

גישה טיפולית מתעוררת, עדיין לא זמין, סגורה מתן אינסולין לולאה, הידוע גם בלבלב המלאכותי. זה קישורי מוניטור רציף של רמת סוכר למשאבת אינסולין. המכשיר באופן אוטומטי מספק את הכמות הנכונה של אינסולין כאשר הצג מצביע על צורך זה. בדיקות הראו תוצאות מעודדות, אך עדיין נדרש מחקר נוסף.

האינסולין לא ניתן נלקח דרך פה לרמת סוכר בדם נמוך יותר, כי אנזימי קיבה להפריע לפעולתו של האינסולין.

תרופות דרך פה, לעומת זאת, נקבעו לעתים, כגון:

תרופות ללחץ דם גבוה. גם אם אין לך לחץ דם גבוה, הרופא יכול לרשום תרופות המכונות אנגיוטנסין המרת מעכבי אנזים (ACE) או חוסמי הקולטן לאנגיוטנסין II (ARBs), כי תרופות אלו יכולות גם לסייע בשמירה על הכליות שלך בריאות. מומלץ כי אנשים עם סוכרת יש לחץ דם נמוך מ 130/80 מילימטר כספי (ממ"כ).
אספירין. הרופא עשוי להמליץ ​​לך לקחת את התינוק או אספירין יומי קבוע כדי להגן על הלב שלך.
תרופות להורדת כולסטרול. כמו בתרופות ללחץ דם גבוהות, הרופא שלך לא יכול לחכות עד שהכולסטרול שלך גבוה לפני שהוא או היא קובע סוכנים להורדת כולסטרול הידועים כסטטינים. הנחיות כולסטרול הן אגרסיביות יותר לאנשים עם סוכרת בשל הסיכון המוגבר למחל לב. איגוד הסוכרת האמריקנית ממליץ ליפופרוטאין בצפיפות נמוכה (LDL, או "רע") כולסטרול יהיה נמוך מ 100 מ"ג / ד"ל (2.6 mmol / L) ושליפופרוטאין בצפיפות גבוהה (HDL, או "טוב") כולסטרול יהיו מעל 50 מ"ג / ד"ל (1.3 mmol / L). טריגליצרידים, סוג נוסף של שומן בדם, הם אידיאליים כשהם פחות מ 150 מ"ג / ד"ל (1.7 mmol / L).
הרופא שלך עשוי גם לרשום pramlintide (Symlin). הזרקה של תרופה זו לפני שאתם אוכלים יכולות להאט את תנועת מזון דרך הקיבה שלך כדי לבלום את העלייה החדה ברמת סוכר בדם שמתרחשת לאחר ארוחות.

אכילה בריאה ופחמימות ניטור
בניגוד לתפיסה רווחת, אין דבר כזה כמו תזונה בסוכרת. אתה לא יהיה מוגבל לכל חיים של מזונות משעממים, תפלים. במקום זאת, אתה צריך מרכז התזונה על מזונות מזינים, דל שומן, עשירים בסיבים תזונתיים כגון:

פרות
ירקות
דגנים מלאים
אתה אוכל פחות מוצרים מן חי ופחמימות מזוקקות, כמו לחם וממתקים לבנים. זו התכנית הטובה ביותר הכוללת אכילה, אפילו לאנשים ללא סוכרת.

אתה צריך ללמוד איך להעריך את הפחמימות במזונות שאתם אוכלים, כך שאתה יכול לתת לעצמך מספיק אינסולין כדי לעכל פחמימות אלה בצורה תקינה. דיאטנית יכולה לעזור לך ליצור תכנית אכילה שמתאימה למטרות שלך לבריאות, העדפות מזון וסגנון החיים.

פעילות גופנית וסוכרת
כל אחד זקוק לפעילות אירובית קבועה, ואנשים שיש להם סוכרת מסוג 1 הם לא יוצא מן הכלל. קבל אישור של הרופא שלך לפעילות גופנית. ואז לבחור פעילויות שאתה נהנה, כמו הליכה, שחייה או רכיבה על אופניים. הפוך חלק פעילות גופנית לשגרת היום שלך. מטרה של לפחות 30 דקות של פעילות גופנית אירוביים ברוב ימי השבוע. אימוני גמישות וכוח הם חשובים, יותר מדי. אם לא היה פעיל במשך זמן מה, להתחיל לאט ולבנות בהדרגה.

זכור כי פעילות גופנית מורידה את רמת סוכר בדם, לעתים קרובות לזמן רב אחרי שסיימת להתאמן. אם אתה מתחיל בפעילות חדשה, לבדוק את רמת הסוכר בדם שלך לעתים קרובות יותר מרגיל עד שתדע כי פעילות משפיעה על רמות הסוכר בדם שלך. ייתכן שתצטרך לשנות את תכנית התזונה שלך או מינון אינסולין על מנת לפצות על הפעילות המוגברת. אם אתה משתמש במשאבת אינסולין, באפשרותך להגדיר שיעור בסיס זמני כדי לשמור על רמת הסוכר בדם שלך מלהפיל. שאל את הרופא שלך או לסוכרת להראות לך איך.

ניטור רמת סוכר בדם
תלויים בסוג הטיפול או באינסולין שתתבקש – זריקות יומיות (שחרור מושהה), זריקות יומיות מרובות (שחרור מהיר) או משאבת אינסולין – ייתכן שתצטרך לבדוק ולתעד את רמת הסוכר בדם שלך לפחות ארבע פעמים ביום, ואולי לעתים קרובות יותר. ניטור קפדני הוא הדרך היחידה לוודא שרמת הסוכר בדם שלך נשארת בטווח היעד שלך. הקפד לרחוץ את הידיים לפני בדיקת רמות הסוכר בדם שלך.

גם אם אתה לוקח אינסולין ואוכל על פי לוח זמנים נוקשה, רמת הסוכר בדם שלך יכולה לשנות את אופן בלתי צפוי. עם עזרה מצוות המטפל בסוכרת שלך, תלמדו איך שינויים ברמת הסוכר בדם בתגובה ל:

מזון. מה וכמה אתם אוכלים ישפיעו על רמת הסוכר בדם שלך. רמת סוכר בדם גבוהה ביותר היא בדרך כלל 1-2 שעות לאחר ארוחה.

פעילות גופנית. פעילות גופנית מנצלת ביתר סט את הסוכר מהדם לתאים. ככל שאנו פעילים יותר, כך נצפה לרמת הסוכר נמוכה יותר בדם. כדי לפצות על כך, ייתכן שתצטרך להוריד את מינון האינסולין לפני הפעילות גופנית יוצאת דופן.

תרופה. לפעמים צריך אינסולין כדי להוריד את רמת הסוכר בדם. אבל תרופות אחרות שאתה לוקח עלולות להשפיע על רמת הסוכר בדם שלך, כמו גם, לפעמים יש צורך בשינויים בתכנית הטיפול בסוכרת שלך.

מחלה. במהלך מחלה אקוטית או אחרת, הגוף יכול לייצר הורמונים שמעלים את רמת הסוכר בדם שלך. הדבר עשוי ליצור שינויים בתכנית הטיפול בסוכרת שלך.

אלכוהול. אלכוהול יכול לגרום גם לעלייה ברמת הסוכר בדם, תלוי כמה  שותים ואם אתם אוכלים באותו הזמן. אם אתה בוחר לשתות, אז רצוי במתינות, כלומר לא יותר ממשקה אחד ביום לנשים ושני משקאות או פחות ביום לגברים.

מתח. הורמוני הגוף יכולים להתגבר בתגובה למתח מתמשך עלולים למנוע מאינסולין לפעול כהלכה.

בקרב נשים, תנודות ברמות הורמונים. ככל שרמות ההורמונים שלך משתנים במהלך המחזור החודשי, כך יכולה רמת הסוכר בדם שלך – במיוחד בשבוע שלפני המחזור שלך. גיל מעבר עשוי לעורר תנודות ברמת הסוכר בדם שלך.

ניטור רציף של רמת סוכר (CGM) היא דרך חדשה כדי לעקוב אחר רמות סוכר בדם, ועשויה להיות מועילה ביותר לאנשים אשר פתחו חוסר מודעות היפוגליקמיה. צגים רציפים של רמת סוכר לצרף לגוף באמצעות מחט עדינה מתחת לעור שבודק את רמת הגלוקוז בדם כל כמה דקות. CGM עדיין לא נחשב מדויק כמו ניטור רמות סוכר בדם רגיל, כך שזה לא נחשב לשיטה חלופית למעקב אחר רמות סוכר בדם, אך מדד נוסף לאנשים מסוימים.

חששות – נסיבות חיים מסוימות, כשיקולים שונים.

נהיגה. היפוגליקמיה יכולה להתרחש בכל עת, גם כאשר אתה נוהג. רעיון טוב יהיה לבדוק את רמת הסוכר בדמך בכל עת שאתה מאחורי ההגה. אם זה מתחת 70 מ"ג / ד"ל (3.9 mmol / L), יש חטיף ולאחר מכן לבדוק שוב שוב אחרי 15 דקות, כדי לוודא שהוא עלה לרמה בטוחה. רמת סוכר נמוכה בדם עושה קושי להתרכז או להגיב במהירות שאולי אתה צריך כאשר אתה נוהג.
עבודה. סוכרת מסוג 1 יכולה להוות כמה אתגרים במקום העבודה. לדוגמה, אם אתה עובד בעבודה שכרוכה בנהיגה או הפעלת מכונות כבדות, היפוגליקמיה יכולה להוות סיכון החמור ולסובבים אותך. ייתכן שתצטרך לעבוד עם הרופא שלך והמעסיק שלך, כדי להבטיח שהתאמות מסוימות עשויות, כמו שלך יש הפסקה מהירה לבדיקת רמת סוכר בדם וגישה מהירה לאוכל ושתייה בכל זמן, כדי שתוכל לנהל כראוי את הסוכרת שלך ולמנוע דם נמוך רמות סוכר.

הריון. בגלל הסיכון לסיבוכים בהריון הוא גבוה יותר בקרב נשים עם סוכרת מסוג 1, מומחים ממליצים שנשים יש הערכת התעברות וכי קריאות A1c צריכות להיות פחות מ 7 אחוזים לפני שתנסו להיכנס להריון. תרופות מסוימות, כמו תרופות של לחץ דם גבוהות ותרופות להורדת כולסטרול, ייתכן שיהיה הצורך עצר לפני ההריון. הסיכון למומים מולדים הוא גדל לנשים עם סוכרת מסוג 1, במיוחד כאשר סוכרת נמצאת בשליטה גרועה במהלך השישה עד שמונה השבועות הראשונים של הריון, ולכן מתכננת ההריון שלך הוא מפתח. ניהול זהיר של הסוכרת במהלך ההריון יכול להפחית את הסיכון של סיבוכים שלך.
היותו מבוגר יותר. כל זמן שאתה עדיין פעיל ויש להם יכולות קוגניטיביות נורמליות, מטרות ניהול הסוכרת שלך צפויות להיות זהות כפי שהם הייתם כאשר הייתם צעירים יותר. אבל, למי שחלשים, חולים או יש בעיות קוגניטיביות, בקרה הדוקה על רמת סוכר בדם עלולות שלא להיות מעשיות. אם אתה דואג לאדם אהוב עם סוכרת מסוג 1, שאל אותו או הרופא שלה מה מטרות הסוכרת החדשות צריכות להיות.
טיפולי investigational

השתלת לבלב. עם השתלת לבלב מוצלחת, אתה כבר לא צריך אינסולין. אבל השתלת לבלב היא לא תמיד מצליחות – וההליך מציב סיכונים רציניים. היית צריכים חיים שלמים של תרופות חזקות חיסון מדכאים למניעת דחיית איברים. תרופות אלו יכולות להיות תופעות לוואי חמורות, בן סיכון גבוה של זיהום ופגיעה באיברים. בגלל תופעות הלוואי יכולות להיות מסוכנות יותר מהסוכרת עוצמה, השתלות לבלב שמורות בדרך כלל לאלה עם סוכרת מאוד קשה לשליטה.
השתלת תאי איון. חוקרים עורכים ניסויים בהשתלת תאי איון, המספקת תאים מייצרי אינסולין חדשים, מלבלב תורם. למרות ההליך ניסויי הזאת נתקל בבעיות בעבר, הטכניקות החדשות ותרופות טובות יותר למניעת דחייה של תאי איון עשוי לשפר את הסיכוי להצלחתו בעתיד. עם זאת, השתלת תאי איון עדיין דורשת שימוש בתרופות מדכאות חיסון, ובדיוק כפי שעשה עם תאי איון הטבעיים משלו, לעתים קרובות הגוף הורס תאי איון מושתל, מה שהופך את הזמן לאינסולין קצר טווח מוזרק. בנוסף, היצע מספיק של תאי איון אינו זמין לטיפול זה יהפוך נפוץ יותר.
השתלת תאי גזע. במחקר שנערך בברזיל 2007, מספר קטן של אנשים שאובחנו לאחרונה עם סוכרת מסוג 1 היה מסוגל להפסיק את השימוש באינסולין לאחר שטופל בתאי גזע העשויים מהדם שלהם. למרות שהשתלות תאי גזע – שכרוך בכיבוי המערכת החיסונית ואז לבנות אותו שוב – יכולות להיות מסוכנות, הטכניקה עשויה יום אחד לספק אפשרות טיפול נוספת לטיפול בסוכרת מסוג 1.
סימנים לבעיות
למרות המאמצים שלך, לפעמים מתחילות להתעורר בעיות. סיבוכים מסוימים קצרות טווח של סוכרת מסוג 1 זקוקים לטיפול מיידי. ללא טיפול, תנאים אלה יכולים לגרום לפרכוסים ואובדן ההכרה (תרדמת).

רמת סוכר נמוך בדם (היפוגליקמיה). המצב זה מתרחש כאשר רמת הסוכר בדם יורדת מתחת לטווח היעד שלך. שאל את הרופא שלך מה שנחשב ברמת סוכר בדם נמוכה בשבילך. רמות סוכר בדם יכולות להוריד מהרבה סיבות, כוללות דילוג על ארוחה, מקבל פעילות גופנית יותר מרגיל או הזרקה יותר מדי אינסולין.

למד את הסימפטומים של רמת סוכר נמוכה בדם, ולבדוק את רמת הסוכר בדם שלך, אם אתה חושב שרמת הסוכר בדם שלך יורדת. במקרה של ספק, תמיד לעשות בדיקת סוכר בדם. סימנים מוקדמים ותסמינים של רמת סוכר נמוכה בדם כוללים:

מיוזע
אי יציבות
רעב
חולשה
חרדה
סחרחורת או סחרחורת
עור חיוור
קצב לב מהיר או לא סדיר
עייפות
כאבי ראש
ראייה מטושטשת
נרגנות
סימנים מאוחרים יותר ותסמינים של רמת סוכר נמוכה בדם, שלפעמים יכול להיות בטעות הרעלת אלכוהול בבני נוער ומבוגרים כוללים:

תרדמה
בלבול
שינויי התנהגות, לעתים דרמטיים
תיאום לקוי
עוויתות
כשמתפתח היפוגליקמיה בלילה, אתה עלול להתעורר עם פיג'מה ספוגת זיעה או כאבי ראש. הודות לאפקט ריבאונד טבעי, היפוגליקמיה לילית עלולה לגרום לרמות סוכר בדם גבוהה באופן חריג לקרוא דבר הראשון בבוקר.

אם יש לך רמת סוכר נמוכה בדם:

יש לשתות קצת מיץ פרות, טבליות גלוקוז, סוכריות קשות, רגילות (לא דיאט) או מקור אחר של סוכר.
בדוק שוב את רמות סוכר בדם בכ- 15 דקות, כדי לוודא שזה נורמלי.
אם זה המצב בלתי נורמלי, יש לשתות יותר מיץ מתוק, סוכריות, טבליות גלוקוז או מקור אחר של סוכר, ובדוק שוב בעוד 15 דקות.
חזור על פעולה עד שאתה מקבל קריאה רגילה.
לאכול מקור מזון מעורב, כגון: חמאת בוטנים וקרקרים, כדי לעזור לייצב את רמת הסוכר בדם שלך.
אם מד הגלוקוז בדם הוא לא זמין, לטיפול לרמת סוכר בדם נמוך בכל מקרה אם יש לך תסמינים של היפוגליקמיה, ולאחר מכן לבחון בהקדם האפשרי.

תמיד לשאת מקור לסוכר מהיר איתך. מטופל, רמת סוכר נמוכה בדם תגרום לך לאבד את הכרתו. במקרה זה, ייתכן שתצטרך הזרקת חירום של גלוקגון – הורמון שממגר את שחרורו של סוכר בדם. הקפד תמיד יש לך ערכת חירום גלוקגון זמינת – בבית, בעבודה, כשאתה בחוץ – ולוודא שזה לא פג.

חוסר מודעות היפוגליקמיה. יש אנשים שעלולים לאבד את היכולת לחוש כי רמות הסוכר בדם שלהם יורדות נמוכות, כי הם פתחו מצב המכונה חוסר מודעות היפוגליקמיה. עם חוסר מודעות ליפוגליקמיה, הגוף כבר לא מגיב לסוכר נמוך בדם עם תסמינים כמו סחרחורת או כאבי ראש. ככל שאתה חווה סוכרים בדם נמוכים, סביר יותר שחוסר מודעות לפתח היפוגליקמיה. חדשות הטובות הן שאם אתה יכול להימנע מצורך אפיזודת היפוגליקמיה במשך כמה שבועות, אתה יכול להתחיל להיות מודע יותר לשפל ממשמש ובא.

סוכר גבוה בדם (היפרגליקמיה). רמת הסוכר בדם שלך יכולה לעלות מסיבות רבות, כולל אכילה מרובה מדי, אכילת הסוגים הלא הנכונים של מזונות, לא לוקח מספיק אינסולין או מחלה.

השתנה תכופה
צימאון המוגבר
ראייה מטושטשת
עייפות
בחילה
נרגנות
רעב
קושי להתרכז
אם אתם חושדים היפרגליקמיה, יש לבדוק את רמות הסוכר בדם שלך. ייתכן שתצטרך להתאים את התכנית או תרופות הארוחה שלך. אם רמת הסוכר בדם שלך גבוהה מתחום היעד שלך, סביר להניח שתזדקק לשינוי "תיקון" באמצעות זריקת אינסולין או באמצעות משאבת אינסולין. תיקון הוא מנה נוספת של אינסולין שצריך להביא הסוכר בדם שלך בחזרה לתוך הטווח הנורמלי. רמות סוכר גבוהה בדם לא יורדים מהר ככל שהם עולים. שאל את הרופא שלך כמה זמן לחכות עד שבדוק מחדש אותך. אם אתה משתמש במשאבת אינסולין, סוכר קריאות אקראיות דם גבוהות עשויות אומרות שאתה צריך לשנות את אתר המשאבה.

אם יש לך שתי קריאות רצופות סוכר בדם מעל 250 מ"ג / ד"ל (13.9 mmol / L), בדיקה לקטונים באמצעות מקל בדיקת שתן. אל לממש אם רמת הסוכר בדם שלך היא גבוהה מאוד או אם קטונים הם הווה. אם רק שמץ או כמויות קטנות של קטונים הוא הווה, לשתות נוזלים נוספים כדי לשטוף את קטונים.

אם רמת הסוכר בדם שלך היא בהתמדה מעל 300 מ"ג / ד"ל (16.7 mmol / L), התקשר לרופא שלך או לחפש טיפול חירום.

קטונים מוגברים בשתן שלך (חמצת סוכרתית). אם התאים שלך ממש רעבים לאנרגיה, הגוף שלך עשוי להתחיל לפרק שומן – ייצור חומצות רעילות המכונות קטונים.

סימנים ותסמינים של מצב חמור זה כוללים:

בחילה
הקאה
כאבי בטן
ריח מתוק ועשיר בנשימה שלך
ירידה במשקל
אם אתם חושדים חמצת, לבדוק את השתן שלך לקטונים עודפים עם ערכת בדיקת קטונים. אם יש לך כמויות גדולות של קטונים בשתן שלך, התקשר לרופא שלך מייד או לחפש טיפול חירום. כמו כן, התקשר לרופא שלך אם יש לך יותר מפעם אחת הקיא ויש לך קטונים בשתן שלך.

3 מחשבות על “תרופות לטיפול בסוכרת מסוג 1

  1. פינגבק: סוכרת ודיאטה | סוכרת diabetes-mellitus

  2. פינגבק: סוכרת ותוספת כרום | סוכרת שאניה תלויה באינסולין סוכרת סוג 2. סוכרת הריון. סוכרת התלוייה באינסולין ועוד…

  3. פינגבק: ויטמין D ומניעת סוכרת, מחלות לב וכלי דם | סוכרת שאניה תלויה באינסולין סוכרת סוג 2. סוכרת הריון. סוכרת התלוייה באינסולין ועוד…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s