תרופות טיפול בסוכרת מסוג 2

תרופות טיפול בסוכרת מהסוג 2

טיפול בסוכרת מהסוג 2 דורש התחייבות לכל חיים ל:

ניטור רמת סוכר בדם
אכילה בריאה
פעילות גופנית סדירה
אולי, תרופות לסוכרת או טיפול באינסולין
פעולות אלה יעזרו לשמור על רמת הסוכר בדם שלך קרוב יותר למצב נורמלי, מה שיכול לעכב ולמנוע סיבוכים.

ניטור רמת הסוכר בדם שלך
בהתאם לתכנית הטיפול שלך, אתה יכול לבדוק ולתעד את רמת הסוכר בדם שלך פעם ביום או מספר פעמים בשבוע. שאל את הרופא שלך כמה פעמים שהוא רוצה שתבדוק את רמת הסוכר בדם שלך. ניטור קפדני היא הדרך היחידה לוודא שרמת הסוכר בדם שלך נשארת בטווח היעד.

גם אם אתם אוכלים לפי לוח זמנים מדוייק, כמות הסוכר בדם שלך עשויה להשתנות באופן בלתי צפוי. עם עזרה מצוות המטפל בסוכרת שלך, אתה תלמד איך שינויים ברמת הסוכר בדם בתגובה ל:

מזון. מה וכמה אתם אוכלים. ומה ישפיע על רמת הסוכר בדם שלך. רמת סוכר גבוהות בדם נוצרת לרוב כשעה עד שעתיים לאחר הארוחה.
פעילות גופנית. פעילות גופנית מחדיקה את הסוכר מהדם לתאים. אם אתם פעילים יותר, רמות הסוכר בדמכם יהיה נמוכים יותר.
תרופות. כל תרופה שאתה לוקח עלולה להשפיע על רמת הסוכר בדם שלך, לפעמים ישנו הצורך בשינויים בתכנית הטיפול בסוכרת.
מחלה. במהלך מחלה קרה או אחרת, הגוף שלך מייצר הורמונים שמעלים את רמת הסוכר בדם שלך.
אלכוהול. אלכוהול יכול לגרום לשינויים ברמות הסוכר בדם, תלוי כמה אתה שותה ואם אתם אוכלים באותו הזמן.
מתח. הורמוני הגוף יכולים לייצר בתגובה למתח מתמשך עלולים למנוע מהאינסולין לפעול כהלכה.
עבור נשים, תנודות ברמות הורמונים. ככל שרמות ההורמונים שלך משתנים במהלך המחזור החודשי, כך יכולה רמת הסוכר בדם שלך להשתנות – במיוחד בשבוע שלפני המחזור. גיל מעבר עשוי לעורר תנודות ברמת הסוכר בדם.
אכילה בריאה
בניגוד לתפיסה רווחת, אין שום דיאטה בסוכרת. עם זאת, חשוב למרכז התזונה במזונות אלו עשירים בסיבים, דלי שומן: פרות, ירקות, דגנים מלאים. תצטרך גם לאכול פחות מוצרים מן החי, פחמימות מזוקקות ודברי מתיקה.

דיאטנית יכולה לעזור לך להרכיב תכנית תזונה ודיאטה המתאימה למטרות שלך, העדפות מזון וסגנון החיים. זכרו את החשיבות של עקביות. כדי לשמור על רמת הסוכר בדם שלך בתמימות דעים, נסה לאכול את אותה כמות של מזון עם השיעור הזהה של פחמימות, חלבונים ושומנים באותה השעה בכל יום.

מזונות אינדקס גליקמי נמוכים גם עשויים להיות מועילים. אינדקס גליקמי הוא מדד של כמה מהר אוכל גורם לעלייה ברמת הסוכר בדם. מזונות עם אינדקס גליקמי גבוה מעלים את רמות סוכר בדם במהירות. מזונות גליקמי נמוך עשויים לעזור לך להשיג רמת סוכר יציבה יותר בדם. מזונות עם אינדקס גליקמי נמוך הם בדרך כלל מזונות בעלית תכולה גבוה יותר של בסיבים תזונתיים חלבונים ושומנים.

פעילות גופנית וסוכרת מסוג 2
כל אחד זקוק לפעילות אירובית קבועה, ואנשים שיש להם סוכרת מסוג 2 הם לא יוצא מן הכלל. קבל את אישורו של הרופא שלך לפני שאתה מתחיל בתכנית פעילות גופנית. ואז לבחור פעילויות גופנית שאתה נהנה, כמו: הליכה, שחייה או רכיבה על אופניים. מה שחשוב ביותר הוא מה שהופך חלק מהשגרה של פעילות גופני היומית שלך. מטרה של לפחות 30 דקות של פעילות גופנית אירוביים ברוב ימי השבוע. מתיחות ותרגילי אימון כוח הם חשובים, יותר מדי. אם לא היה פעיל במשך זמן מה, להתחיל לאט ולבנות בהדרגה.

זכור כי פעילות גופנית מורידה את רמת סוכר בדם. בדקו את רמת הסוכר בדם שלך לפני כל פעילות. ייתכן שתצטרך לאכול חטיף לפני הפעילות גופנית כדי למנוע רמות סוכר נמוכות בדם אם אתה לוקח תרופות סוכרת הלהוריד את רמת הסוכר בדם שלך.

תרופות לסוכרת ואינסולין

ישנם אנשים הסובלים מסוכרת מסוג 2 אשר יכולים לשמור על האיזון ברמות הסוכר בדם שלהם עם דיאטה ופעילות גופנית בלבד, אך רבים זקוקים לתרופות סוכרת או טיפול באינסולין. ההחלטה לגבי תרופות הן טובות ביותר תלויה בגורמים רבים, כולל רמת הסוכר בדם שלך ובכל בעיה בריאותית אחרת שיש לך. הרופא שלך עשוי אפילו לשלב תרופות מסוגים שונים שיעזרו לך לשלוט ברמת הסוכר בדמך במספר דרכים שונות.

תרופות לסוכרת. לעתים קרובות, אנשים שאובחנו רק לאחרונה ייקבלו מטפורמין (Glucophage, Glumetza, ואחרים), תרופות לסוכרת, המשפרת את רגישות רקמות הגוף לאינסולין ומורידות את ייצור הגלוקוז בכבד. הרופא גם ימליץ על שינויים באורח חיים, כגון: ירידה במשקל ולהיות פעילים יותר.

כאשר מטפורמין לא מספיקה בכדי לשלוט ולאזן את רמת הגלוקוז בדם, ניתן להוסיף לטיפול בסוכרת מסוג 2, תרופות אחרות.  חלק מתרופות לסוכרת גורמות לעורר את הלבלב בייצור ושחרור אינסולין מוגבר. תרופות אילו כוללות:  glipizide (Glucotrol), glyburide (Diabeta, Glynase) וglimepiride (Amaryl). תרופות אחרות יכולות לחסום את הפעולת אנזימים אשר מפרקים את הפחמימות במעיים, כגון: acarbose (Precose), או להפוך את הרקמות לרגישות יותר לאינסולין, כגון: התרופה מטפורמין (Glucophage) או פיוגליטזון (Actos).

התרופה אקרבוז – Precose) Acarbose), יכולה לגרום לאי נוחות בבטן, עקב יצירת גזים ושלשולים. לכן יש תחילה לקחת אותה במינון נמוך, בכדי שהגוף יסתגל לתופעות הלוואי.

אם אתה לא יכול לקחת מטפורמין, תרופות אוראליות אחרות כוללות:

סיטגליפטין (JANUVIA)
Saxagliptin (Onglyza)
Repaglinide (Prandin)
Nateglinide (Starlix)

תרופות הניתנות בהזרקה הן:

Exenatide (Byetta)
Liraglutide (Victoza)
דיון על היתרונות וחסרונות של תרופות שונות עם הרופא שלך. יחד אתה יכול להחליט איזה תרופות הן טובות ביותר עבורך בהתחשב בגורמים רבים, כולל עלויות והיבטים אחרים של בריאותך. Rosiglitazone (Avandia) נמצא קשור להתקפי לב, והשימוש בו הוגבל ע"י ה-FDA.

תרופות לסוכרת, הרופא שלך עשוי לרשום טיפול באספירין במינון נמוך, כמו גם את לחץ דם ותרופות להורדת כולסטרול למסייעים למנוע מחלות לב וכלי דם.

טיפול באינסולין. יש אנשים שיש להם סוכרת מסוג 2 זקוקים לטיפול באינסולין גם כן. בגלל עיכול נורמלי מפריע לאינסולין לנטילה דרך פה, אינסולין חייב להיות מוזרק.

סוגים של אינסולין הם רבים וכוללים אינסולין מהיר טווח, אינסולין ארוך טווח ואפשרויות ביניים. דוגמאות כוללות:

אינסולין lispro (Humalog)
aspart אינסולין (נובולוג)
glargine אינסולין (Lantus)
האינסולין detemir (Levemir)
isophane אינסולין (Humulin N, N Novolin)
בהתאם לצרכיך, הרופא יכול לרשום תערובת של סוגי אינסולין לשימוש בכל שעות היום והלילה.

ניתוח בריאטרי סוכרת מסוג 2
אם יש לך סוכרת מסוג 2 ואינדקס מסת הגוף שלך (BMI) גדול מ -35, אתה עשוי להיות מועמד לניתוח הרזיה (ניתוח בריאטרי). רמות סוכר בדם תחזורנה לקדמותה 55 עד 95 אחוזים מאנשים עם סוכרת, בהתאם להליך שבוצע. ניתוחים העוקפים חלק מהמעי הדק יש יותר השפעה על רמות סוכר בדם, מאשר ניתוחים לירידה במשקל אחרים. עם זאת, הניתוח הוא יקר ויש סיכונים כרוכים בכך, כולל סיכון קל של מוות. בנוסף, שינויים באורח חיים באופן דרסטיים שנדרשים וסיבוכים ארוכי טווח עשויים לכלול ליקויים תזונתיים ואוסטיאופורוזיס.

הריון סוכרת מסוג 2
נשים עם סוכרת מסוג 2 צפויות צריכות לשנות את שיטת הטיפול שלהם במהלך הריון. למרות שאין ראיות לכך שמטפורמין מזיק לעובר, מחקרים לא נעשו בודאות לקבוע את בטיחותו בהריון. לכן, במהלך הריון, כנראה שתקבל  המלצה לטיפול באינסולין. כמו כן, לחץ ותרופות להורדת כולסטרול בדם רבות לא ניתן להשתמש במהלך הריון. אם יש לך סימנים של רטינופתיה סוכרתית, זה עלול להחמיר במהלך הריון. בקר ברופא העיניים שלך בשליש הראשון של ההריון שלך ולאחר לידה בשנה אחת.

סימנים ובעיות של סוכרת מסוג 2
בגלל כל כך הרבה גורמים יכולים להשפיע על רמות הסוכר בדם, בעיות לפעמים מתעוררות. תנאים אלה מחייבים טיפול מיידי, כי אם אינו מטופל, עשויים להופיע פרכוסים ואובדן ההכרה (תרדמת).

סוכר גבוה בדם (היפרגליקמיה). רמת הסוכר בדם יכולה לעלות מסיבות רבות, כולל צריכת מזון יתרה, בעת מחלות או מינון בלתי מספיק של תרופות להורדת רמת סוכר מספיק. בדקו את רמת הסוכר בדם שלך לעתים קרובות, ולצפות לסימנים ותסמינים של סוכר גבוה בדם – השתנה תכופה, צמאון מוגבר, יובש בפה, ראייה מטושטשת, עייפות ובחילות. אם יש לך היפרגליקמיה, תצטרך להתאים את התכנית הדיאטה שלך והתרופות או שניהם.
קטונים מוגברים בשתן שלך (חמצת סוכרתית). אם התאים שלך ממש רעבים לאנרגיה, הגוף שלך עשוי להתחיל לפרק שומן. דבר זה מייצר חומצות רעילות המכונות קטונים. צפה לאובדן או ירידה בתיאבון, חולשה, הקאות, חום, כאבי בטן ונשימה עם ריח של אצטון (עקב הקטונים). אתה יכול לבדוק את השתן שלך בבדיקה לקטונים עודפים עם ערכת בדיקת קטונים. אם יש לך קטונים בשתן עודפים שלך, להתייעץ עם הרופא שלך מייד או לחפש טיפול חירום. מצב זה שכיח יותר באנשים עם סוכרת מסוג 1.
תסמונת Hyperglycemic hyperosmolar nonketotic (HHNS). סימנים ותסמינים של מצב של סכנת חיים זה כוללים סוכר גבוה בדם יותר מקריא של 600 מ"ג / ד"ל (33.3 mmol / L), יובש בפה, צמא קיצונית, חום גוף מוגבר יותר מאשר 101 פרנהייט (או 38 מעלות צלזיוס), נמנום, בלבול, איבוד ראייה, הזיות ושתן כהה. HHNS נגרם ע"י סוכר גבוהה בדם, שהופך את הדם לסמיך ומתקתק. הוא נוטה להיות שכיח יותר בקרב אנשים מבוגרים עם סוכרת מסוג 2, וזה לעתים קרובות מקדים את מחלה או זיהום. HHNS בדרך כלל מתפתח במשך ימים או שבועות. התקשר לרופא שלך או לחפש טיפול רפואי מיידי אם יש לך סימנים או תסמינים של מצב זה.
רמת סוכר נמוכה בדם (היפוגליקמיה). אם רמת הסוכר בדם יורדת מתחת לטווח היעד שלך (רמת סוכר נמוכה בדם), רמת הסוכר בדם יכולה לרדת מסיבות רבות, לרבות דילוג על ארוחה ופעילות גופנית יותר מרגיל. עם זאת, רמת סוכר נמוכה בדם היא סבירה ביותר אם אתה לוקח תרופות להורדת רמת סוכר שמקדמות את הפרשת האינסולין או אם אתה לוקח אינסולין.
בדקו את רמת הסוכר בדם שלך באופן קבוע, בכדי לצפות לסימנים ותסמינים של רמת סוכר נמוכה בדם, שהם: זעה, רעד, חולשה, רעב, סחרחורות, כאבי ראש, ראייה מטושטשת, דפיקות לב, דיבור לא ברור, ישנוניות ובלבול.

אם תפתח היפוגליקמיה בלילה, אתה עלול להתעורר בפיג'מה ספוגת זיעה או עם כאבי ראש. הודות לאפקט ריבאונד טבעי, היפוגליקמיה לילית עלולה לגרום לרמות סוכר גבוהה בדם באופן חריג, כך תגלו דבר ראשון בבוקר (היפרגליקמיה).

אם יש לך סימנים או תסמינים של רמת סוכר נמוכה בדם, ישנו הצורך: לאכול או לשתות משהו שיעלה את רמת הסוכר בדם ובמהירות, כגון: מיץ פרות, טבליות גלוקוז (סוכר), סוכריות קשות, רגיל (לא סוכריות של דיאטה) או מקור אחר של סוכר. בדוק שוב בעוד 15 דקות, כדי להיות בטוח שרמות הסוכר בדם הן נורמליות. אם הם לא, לטפל שוב ולבדוק שוב בעוד 15 דקות. אם אתה מאבד את ההכרה, בן משפחה או מגע קרוב ייתכן שיהיה צורך לתת זריקת חירום של ההורמון גלוקגון (הורמון היפרגליקמי, בעל פעילות אנטגוניסטי לאינסולין), הורמון שממגר את שחרור הסוכר בדם.

מחשבה אחת על “תרופות טיפול בסוכרת מסוג 2

  1. פינגבק: סוכרת וספורט | סוכרת שאניה תלויה באינסולין סוכרת סוג 2. סוכרת הריון. סוכרת התלוייה באינסולין ועוד…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s