ויטמין C וסוכרת

ויטמין C וסוכרת

מחקר חדש הראה בדומה לכמות הולכת וגדלה של מחקרים שצריכתו של ויטמין C כמו גם צריכה גבוהה של ירקות ופירות (המכילים כמויות גבוהות של ויטמין C), עשויים להיות בעלי השפעה מגנה מפני מחלת הסוכרת.

הסוכרת הינה מחלה המתאפיינת בכמות גבוהה של רדיקלים חופשיים הפוגעת התאים ובמולקולות ה-DNA שלנו ע"י הרדיקלים חופשיים הנזק החמצוני הולך וגובר. חומרים נוגדי חמצון כגון: ויטמין C עשוי לסייע בהגנה מפני מתקפת הרדיקלים החופשיים. לכן תזונה עשירה בחומרים בעלי פעילות נוגדת-חמצון, כגון: ויטמין Cויטמין E , אבץ וסלניום, אכן מסייעים להגן על תאים בגופנו מפני הנזק הנ"ל ועוד.

במחקר הנ"ל, פורסם במהדורת 28 ליולי של כתב עת Archives of Internal Medicine, חוקרים אספו שאלוני מזון מכמות של מעל ל- 21,000 נושאים. החוקרים מדדו גם את הרמות של ויטמין C בדם בכל המשתתפים. לאחר מכן הנבדקים היו במעקב במשך 12 שנים שבמהלכו היו 735 אנשים שאובחנו עם סוכרת (כ- 0.4% מהאוכלוסייה נחקרות).

לא היה קשר הפוך מובהק בין רמות ויטמין C בדם והסיכון ללקות בסוכרת. במילים אחרות חולים אלו עם הרמות הגבוהות ביותר של דם הוויטמין C בתחילת המחקר היו צפויים להיות לפחות בין אלה שיפתחו את מחלת הסוכרת.

היות ולרוב אנו מקבלים כ- 90% מצריכת הויטמין C שלנו מירקות ופירות. החוקרים החליטו לחקור את ההשפעה של צריכת פירות וירקות באופן עצמאי על רמות ויטמין C בדם. באמצעו ת השאלונים, הם קבעו כי אכן, צריכת פירות וירקות לא הגנה מפני סוכרת במידה מסוימת. אבל באופן מפתיע, ההגנה לא הייתה כמעט דרמטית כמו ההגנה מתקבלת ע|י רמות גבוהות של ויטמין C בדם. מי שאכל את רוב פירות וירקות ניצפה ירידה של כ- 22% בסיכון לפתח את מחלת הסוכרת, ואילו אלה עם הכי הרבה ויטמין C בדמם הייתה ירידה של 62%.

מחקרים אחרים הראו קשר בין רמות נמוכות של ויטמין C בדם וסיכונים גבוהים יותר לסוכרת. מחקר שנערך כ- 16 שנים על 85,000 נשים מתוכם 2% נמצאו סוכרתיים מצה שכ- 400mg או יותר של תוספי ויטמין C ביום היה קשור בירידה משמעותית בסיכון למחלת לב כלילית הן קטלנית ולא קטלנית בשתי נשים עם סוכרת ואלה ללא הסוכרת. עם זאת מחקר קודם הראה בדיוק את ההפך: נשים סוכרתיות לאחר גיל המעבר שנטלו 300 מ"ג ביום או יותר של תוספת ויטמין C ניפתה עלייה בסיכון למוות ממחלת לב כלילית ושבץ לעומת אלו שלא נטלו את התוספים מפתיע (ובלתי מוסבר ).

יש לציין כי בהחלט אפשרי שגורם גנטי נכנס לשחק, כי ייתכן שיש סוכוי קטן שחולי סוכרת לא יפיקו תועלת מתוספי ויטמינים C מעל 250 מ"ג ביום (אם כי רבים אחרים יפיקו תועלת רבה). אך בעוד החוקרים מנסים לברר את כל העניין הנ"ל, מסקנה אחת משותפת לכל שאין כל נזק פוטנציאלי (ושפע של תועלת פוטנציאלית) מלצרוך כמה שיותר ויטמין C (ונוגדי חמצון אחרים) ככל האפשר ממזונות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s