סוכרת ומשקל עודף

סוכרת ומשקל עודף 

סוכרת ועודף משקל או סוכרת והשמנה. הקשר בין שינוי במשקל למבוגרים וסיכון לסוכרת קלינית בקרב נשים בגיל העמידה. כבר ידוע שהשמנת יתר היא אחד הגורמים לסוכרת.

אנשים בעלי השמנה אבדומינאלית – השמנת ה"תפוח" (השמנה גברית טיפוסית) עשויים לסבול יותר מבעיות רפואיות יותר מבעלי השמנה באיזור אגן הירכיים ובירכיים – השמנת ה"אגס" (השמנה נשית טיפוסית). עודף המשקל יביא בסופו של דבר לבעיית סוכרת.

סוכרת והשמנה

סוכרת והשמנה הן אתגר בריאות הציבור הגדול ביותר של המאה ה -21. כך עולה מנתונים הסטטיסטיים.

למרות שגורמי סיכון הן לסוכרת והשמנת יתר קשורים לעתים קרובות עם גזע, גיל והיסטוריה משפחתית, זה הופך להיות יותר ויותר ברור שהנוחיות של החיים מודרניים מסייעים ותורמים לפיתוח של שתי המחלות (סוכרת והשמנה). לדוגמא: אורח חיים פסיבי (בעל פעילות גופנית מופחתת) והפופולריות של דיאטות העשירות באנרגיה קלורית ושומנים.

האם ישנו קשר בין השמנת יתר למחלת הסוכרת?

מהאנשים שאובחנו עם סוכרת מסוג 2, כ-%80 עד 90% אובחנו כסובליפ מהשמנת יתר. עובדה זו מספקת רמז על הקשר בין סוכרת והשמנת יתר. הבנה מה גורם למחלה בתקווה שתאפשר לנו למנוע סוכרת בעתיד.

האם ההורמון אינסולין גורם לעלייה במשקל?

עלייה במשקל (השמנה) היא שכיחה אצל אנשים המזריקים אינסולין לטיפול בסוכרת. זאת בשל פעילותו הפיזיולוגית של האינסולין המסייע לאחסן חומצות שומן תאתי השומן, ואת עודפי הסוכרים אוגר כשומנים.

מן האמור ניתן להבין כי מניעת השמנה שווה למניעת מחלת הסוכרת!!!

כדי להפחית את הסיכוי שתוכל לפתח סוכרת, לשמור על משקל בריא ולהגביר את הפעילות הגופנית שלך.

אם אתם סובלים מעודף משקל, גם ירידה במשקל קטנה (5 עד 10 אחוזים) יכולה למנוע סוכרת – או להאריך את הסיכוי שתוכל לפתח את המחלה – גם אם אתה נופל לתוך קטגוריה בסיכון גבוהה, על פי אגודת השמנת יתר. ואם יש לך סוכרת, ירידה במשקל קטן זה יכול להפחית את כמות התרופות שאתה צריך, כמו גם לסייע במניעת סיבוכים שכיחים הקשורים בסוכרת, כגון עיוורון, שבץ מוחי והתקפי לב.

כדי לסייע לירידה במשקל, בסיבים, דיאטת פחמימות נמוכה ו20 עד 30 דקות של פעילות מתונה בכל יום מומלץ. תמיד להתייעץ עם הרופא שלך לפני תחילת כל אימון חדש או תכנית דיאטה, במיוחד אם יש לך שאובחן עם סוכרת.

מחקר פרוספקטיבי עם מעקב 1976-1990. משתתפים כ- 114281 אחיות מוסמכות נשים בגילים 30-55 שנים שלא אובחנה אצלן סוכרת, מחלות לב כליליות, שבץ מוחי או סרטן בשנת 1976.

מדדי תוצאות המחקר: נשים שאבדו יותר מ 5.0 ק"ג הורידו את הסיכון לסוכרת על ידי 50% או יותר. תוצאות אלו היו בלתי תלויות בהיסטוריה המשפחתית של סוכרת.

לסיכום, הסיכון העודף לסוכרת עם עלייה במשקל למבוגרים אפילו צנועה ואופיינית הוא משמעותי. ממצאים אלה תומכים בחשיבות של שמירה על משקל גוף קבוע לאורך כל חייו בוגרים, ומצביעים על כך ש-1990 המחלקה לחקלאות הנחיות המאפשרות עלייה במשקל משמעותית לאחר גיל 35 בארה"ב הן מטעה.

מחשבה אחת על “סוכרת ומשקל עודף

  1. פינגבק: דיאטה עשירה בסיבים תזונתיים מסייעת לאיזון הסוכר בדם | סוכרת שאניה תלויה באינסולין סוכרת סוג 2. סוכרת הריון. סוכרת התלוייה באינסולין ועוד…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s