סוכרת הריונית וספורט במהלך הריון סכרת

סוכרת הריונית פעילות גופנית ותזונה. דר' קובי עזרא טוען שניתן לאזן ולשפר את מצבם של החולים במחלת הסוכרת, לרבות סוכרת הריון וכו'… על כך ישנם סימוכין בספרות הרפואית.

סוכרת הריונית (GDM) היא אחד הסיבוכים הנפוצים ביותר של מהלך ההריון, ונמצא כמשפיע על כ- 7% מכלל ההריונות בארה"ב. (כלומר על כ-200,000 מקרים בשנה).

יש לומר ולציין כי מספר זה גדל ככל שכיחות השמנה מסלימה בקרב נשים בגיל הרבייה. סוכרת הריונית מזוהה לרוב עם סיכון גבוה באופן משמעותי לסיבוכים של הטווח הארוך וסיבוכים של הטווח קצר לאמהות וילדיהם. נשים עם סוכרת היריון בסיכון מוגבר לתחלואה סביב הלידה ולסבילות לגלוקוז וסוכרת מסוג 2 בשנים שלאחר ההריון.

ילדים של נשים עם סוכרת היריון ישנם סיכויים גבוהים יותר להיות שמנים ולסבול מלקויים בסבילות לגלוקוז וסוכרת בילדות ובבגרות המוקדמת. בעוד שמטא-אנליזה של מחקרים אקראיים על ההשפעת הטיפול בסוכרת הריונית והתערבויות שונות לבקרת רמות הגלוקוז בדם, לרבות תזונה, ניטור גלוקוז, שימוש באינסולין, והתערבויות תרופתיות, לא להפחיתו באופן משמעותי את הסיכון סביב הלידה וניאונטליים לרבות "הפרעות" סביב לידה בניתוח קיסרי או לתמותה ילוד.

פעילות גופנית כבר זמן רב ידועה כבעלת תפקיד חשוב בשיפור ההומאוסטזיס של הגלוקוז דרך השפעתה הישירה או העקיפה על הרגישות להורמון אינסולין באמצעות מנגנונים שונים.

לדוגמא, פעילות גופנית ישנם השפעות עצמאיות על סילוק עודפי הגלוקוז על ידי הגברת הרגישות לאינסולין בתיווך סילוק הגלוקוז שלא בתיווך ההורמון אינסולין.

פעילות גופנית יכולה גם להפעיל השפעות ארוכות טווח עקב השיפור בניצול האינסולין באמצעות עליית מסת השרירים ללא שומן. יתר על כן, היתרונות של מניעת או עיכוב התחלתה של סוכרת מסוג 2 בקרב אנשים הרות דווחו שוב ושוב. לכן, פעילות גופנית יכולה להיות פוטנציאל למניעת סוכרת הריונית ותוצאות בריאותיות שליליות קשורות.

מטרת מאמר סקירה שיטתית זו מטא-אנליזה היה להרכיב את הקשר בין פעילות גופנית לבין התפתחות של סוכרת הריון ופעילות גופנית.

כל כתבות המחקר המקוריות נחשבו למעט דוחות במקרה. חיפשנו לכלול מחקרים העריכו את הקשר בין פעילות גופנית לבין הסיכון לפתח סוכרת היריון. מחקרים המדווחים על ליקוי בסבילות לגלוקוז בקרב הסובלות מסוכרת הריונית.

מטא-אנליזה אקראי נערכה על מנת לשלב את הסיכונים היחסיים שדווחו במחקרים המקוריים. ניתוחים נפרדים נעשו עבורם טרום בתקופת ובתחילת ההריון. השמוש במטה-אנליזה אקראית, מביא הטרוגניות בין-המחקרים, שמינון העיצוב וחשיפת האינטנסיביות לא היו אחידים על פי מחקרים; ולכן, בגודלי השפעה דומים. כדי להקל על החשיפה להשוות בין מחקרים, נותחו הסיכונים היחסיים עבור הקטגוריה עקב רמת פעילות גופנית הגבוהה ביותר מול הקטגוריה הנמוכה ביותר. כאשר המחקרים השתמשו ברמה הגבוה ביותר של פעילות כמו קבוצת ההתייחסות שלהם.

המשך עידכונים ממש בקרוב…

ד"ר יעקב קובי (Ph.D) מומחה לרפואה נטורופטית. כתב הספרים: אבן הפינה בתחום פיתוח-הגוף. ספורטולוגיה-המדריך לספורטאי. סטרואידים-כל מה שרצית לדעת? ולא העזת לשאול!. לייעוץ בקליניקה: 0528567140

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s